Bijdrage

18 jun. 2018

Bijdrage windmolen Reduzum

Mijn partij wil wereldwijd zo snel mogelijk af van gebruik van fosiele brandstoffen, wegens CO2 uitstoot en daardoor opwarming van de aarde en verhoging van de zeespiegel. Windmolens en andere niet-fossiele energiebronnen worden daarom in principe omarmd. Maar mijn partij stelt vier stringente voorwaarden aan windmolens:

• Zij mogen geen gevaar opleveren voor mens en dier. Met name moet worden uitgesloten dat vogels door de gehaktmolen gaan. En op zee mogen de molens bovendien geen trillingen veroorzaken die schadelijk zijn voor vissen, niet bij de bouw ervan en ook niet bij de exploitatie.
• Ze mogen niet geplaatst worden in beschermde natuurgebieden, met name niet in Natura-2000 gebieden
• Burgers moeten ruim meedelen in de financiële opbrengst van de molen: geen exorbitante vergoedingen aan landeigenaren en industriële exploitanten
• Molens mogen alleen als er een breed draagvlak voor is in de gemeenschap die de lasten van de molen ervaart (zoals geluidsoverlast, slagschaduw, horizonvervuiling)

Mijn partij hecht dus iets minder aan het beschermen van landschappelijk schoon. Dat het Friese landschap door plaatsing van meer en hogere molens er in de ogen van sommigen op achteruit gaat wordt minder zwaar gewogen dan het belang van een snelle transitie naar niet-fossiele energievoorziening. De statenfractie van de Partij voor de Dieren was dan ook tegen het besluit van het provinciebestuur om te verbieden oude molens op het land te vervangen door grotere, maar deze juist zo veel mogelijk te slopen.

Hoe nu met de molen in Reduzum? Wij zijn vorig jaar op bezoek geweest bij Dhr Vellinga en zijn onder de indruk geraakt van de gedrevenheid waarmee de dorpsgemeenschap van Reduzum achter zijn windturbine staat, en er alles voor over heeft om zijn molen bij de tijd te brengen. De aangevraagde nieuwe molen is weliswaar groter dan zijn voorganger maar levert met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid geen gevaar op voor vogels. De dorpsbevolking vreest niet voor de grotere geluidshinder en toename van slagschaduw, ook al omdat de molen zich in het open veld bevindt op een uithoek van een weiland vlak bij de provinciale weg naar Sneek. En al zou de molen enige hinder veroorzaken, dat heeft de bevolking er dubbel en dwars voor over, omdat de opbrengst van de molen de gehele dorpsgemeenschap ten goede komt. We hebben de zienswijzen kunnen lezen. Op één na verklaren alle respondenten pal achter de nieuwe, grotere molen te staan. Als er ergens in Fryslân een breed draagvlak is voor een dorpsmolen dan is het wel in Reduzum. De enige zienswijze die zich tegen een grotere molen keert is die van de provincie.

Lang verhaal kort. De Partij voor de Dieren pleit ervoor dat de bestaande dorpsmolen van Reduzum vervangen kan worden door een modernere en grotere opvolger met een masthoogte van maximaal 55 meter in plaats van de huidige 36 meter. Wij zien graag dat B&W van Leeuwarden de daarvoor benodigde ontheffing afgeven.

Daarbij zouden we de dorpsgemeenschap van Reduzum in overweging kunnen geven aan de voet van de nieuwe windturbine een terp op te werpen van 19 meter hoog. Als de nieuwe molen staat op een terp van 19 meter, steekt hij nog maar 36 meter uit, en voldoet daarmee aan de provinciale verordening. Die terp is dan net twee maal zo hoog als de nu hoogste terp van Fryslân in Hegebeintum, en daarmee geeft de gemeente Leeuwarden aan de dreiging van de stijgende zeespiegel serieus te nemen.