20 mei 2021
Politieke dialoog Stationsplein
Bijdrage Stationsplein Politieke Dialoog 19 mei 2021
Voorzitter,
De fractie van de Partij voor de Dieren bedankt in de eerste plaats Lijst058 om de situatie bij het Stationsplein onder de aandacht te brengen door middel van een agenda-initiatief. Inmiddels is er een Open Podium en een Expertmeeting over dit onderwerp geweest en hebben inwoners gereageerd op de oproep in het Huis-aan-Huisblad door hun mening hierover kenbaar te maken. Veel indruk op mij maakten de schrijvers die zelf bij een verkeersongeval betrokken waren geweest, hetzij als automobilist, hetzij als fietser. Er vallen harde bewoordingen: “Levensgevaarlijk” en “Ik zou me als verkeerkundige ervoor schamen.” Shared Space wordt een “mislukt concept” beschouwd. Als je het mild samenvat kun je stellen dat de situatie daar verre van rooskleurig is. Er moet iets gebeuren, maar wat?! Ik denk dat wethouder Douwstra en zijn ambtenaren daarover ook al stevig nadenken. Als Partij voor de Dieren constateren wij steeds weer dat Leeuwarden dreigt te bezwijken aan zijn eigen succes als het gaat om autovriendelijke binnenstad: de ruime parkeergelegenheid lokt auto’s naar de stad en zorgt op steeds meer plekken voor knelpunten.
Ik heb voor mezelf een rijtje gemaakt van de botsende belangen die hier spelen:
De belangen van fietsers en bromfietsers;
Leeuwarden streeft ernaar “de Fiets op 1” te hebben en er is bewust voor gekozen dat fietsers daar voorrang hebben. Probleem is echter er nogal wat fietsers zijn die die voorrang veel te gemakkelijk nemen, waardoor automobilisten verrast kunnen worden en aanrijdingen of bijna-aanrijdingen gebeuren.
De belangen van voetgangers, in het bijzonder die van mensen met een beperking;
Tijdens het Open Podium heeft mw. Snippe met overtuiging betoogd dat Shared Space geen geschikte inrichting is voor mensen met een beperking, tenzij aan allerlei voorwaarden is voldaan. Op dit moment is dat niet het geval en veel raadsleden gaan dat op haar uitnodiging binnenkort aan den lijve ervaren.
Het belang van verkeersdoorstroming, onder meer ten behoeve van de bussen ;
Dit behoeft nauwelijks toelichting: als we willen – en de Partij voor de Dieren juicht dat uiteraard toe - dat mensen vaker kiezen voor openbaar vervoer en dus de bus verkiezen boven de auto, geeft het geen pas om dat te belonen met lange wachttijden in een verkeersopstopping bij het station. De concentratie van uitlaatgassen van auto’s is trouwens ook smerig.
De bewoners van de Julianalaan.
Je hoeft volgens mij geen verkeerskundige te zijn om te bedenken dat, als je maatregelen neemt, die het verkeer bij het Stationsplein weren, dit een toename van het verkeer op de Julianalaan ten gevolge zal hebben en dat is door de reeds bestaande verkeersoverlast absoluut onwenselijk.
Kortom: voor alle belangen valt iets te zeggen en er moeten dus keuzes worden gemaakt. Ik beperk me tot enkele suggesties:
- De situering van het fietspad moet aangepast worden: van schuin naar recht.
- Voetganger- en fietsersoversteekplaats bij elkaar. Dit bevordert de zichtbaarheid.
- Stoplichten voor fietsers en auto’s. Dat doet afbreuk aan de gewenst voorrang voor fietsers. Maar de vraag is: Als je als stad aantrekkelijk wil zijn voor fietsers, wat is dan belangrijker: hun voorrang of hun veiligheid? Ik zeg: het laatste. En zonder aan victim-blaming te willen doen, dit heeft ook wel een beetje te maken met de manier waarop er tegenwoordig door veel fietsers gereden wordt, met hoog tempo en zonder te veel acht te slaan op de rest van het verkeer.
Ik wens het college en de ambtelijke dienst veel succes in het kiezen van de juiste mix aan maatregelen.
Tot zover, voorzitter.